• 15 Nisan 2024 12:55

Sait ORHAN

Öğretmek için Öğrenin- Öğrenmek için Öğretin

Visual Studio ile SQL Server Veri Karşılaştırma ve Veri Tabanı Eşitleme

Nerede ise her yazımın başında uzun bir aradan sonra diye başlıyorum çünkü ne yazık ki istediğim yoğunlukta yazı yazamıyorum.

Bu sefer Visual Studio’nun çok sık kullandığım bir özelliğini sizinle paylaşmak istiyorum. “Data Comparison…” özelliği. Bu özellik sayesinde iki SQL Server veri tabanını karşılaştırarak hem farklı verileri görebiliyoruz hem de istersek eşitleyebiliriz. Gelin şimdi adım adım nasıl yaptığımızı inceleyelim.

Bu özelliği kullanabilmek için aşağıda işaretlediğim özelliğin Visual Studio’da yüklü olması gerekmektedir.

Bu özellik yüklüyse şimdi de asıl işlemimize ekran görüntüleri üzerinden başlayalım.

Veri karşılaştırma ekranına aşağıdaki menüden ulaşıyoruz.

İşaretli butondan karşılaştırma ekranı açıldıktan sonra öncelikle ekranın sol seçeneğinden kaynak veri tabanımızı seçiyoruz.

Ardından sağ seçeneğinden de hedef veri tabanımızı seçiyoruz.

Hedef ve kaynak veri tabanları seçildikten sonra Next butonu ile sonraki ekrana geçiyoruz.

Bu ekranda iki veri tabanında ortak tablo ve kolonların listesi yer alıyor. Karşılaştırmasını istediğimiz tablo ve kolonları seçerek Finish butonu ile karşılaştırma işlemine başlıyoruz. Karşılaştırma işlemi veri tabanlarının veri büyüklüğüne bağlı zaman alabilir.

Karşılaştırma işlemi bittikten sonra aşağıdaki gibi sonuç ekranı önümüze gelir.

Bu ekranda yapılacak değişikliklerin listesini görüyoruz. Aşağıdaki ekran üzerinden açıklayacak olursak;

Hedef veri tabanında DofLogs tablosundan 1 kayıt silinecek. 1 (Delete 1) alanına tıkladığımda aşağıda silinecek kayıt görünüyor. Silmesini, güncellemesini ya da eklemesini istemediğimiz kaydın tikini kaldırarak görmezden gelmesini sağlayabiliriz.

İşlenecek kayıtları da bu şekilde seçtikten sonra ekranında üstünde yer alan “Update Target” butonu ile işlem başlatılır. İşlem sonucunda kaynak veri tabanında bir değişiklik olmazken seçilen işlemlere göre hedef veri tabanımız da kaynak veri tabanı ile eşitlenmiş olur.

“Generate Script” butonu ile de işlemi anında yapmak yerine ilgili SQL sorgusunu oluşturmasını sağlayabiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.