• 31 Mayıs 2024 01:19

Sait ORHAN

Öğretmek için Öğrenin- Öğrenmek için Öğretin

Eğitim mi Öğretim mi?

Mühendislik eğitimi almama rağmen yıllardır eğitimle de yakından ilgilenirim. Ancak bu senenin bambaşka bir özelliği var. Çünkü bu sene artık ben de bir ilk okul çocuğu velisiyim.

Öncelikle yeni başlayan 2023-2024 eğitim öğretim yılımız hepimize hayırlara vesile olsun. Peki nedir bu eğitim ve öğretim kavramları? Aynı gibi dursalar da aslında birbirinden farklı ama birbirinin içine giren kavramlardır. Anlamları için hemen TDK sözlüğüne bakalım.

  • Eğitim: Çocukların ve gençlerin toplum yaşayışında yerlerini almaları için gerekli bilgi, beceri ve anlayışları elde etmelerine, kişiliklerini geliştirmelerine okul içinde veya dışında, doğrudan veya dolaylı yardım etme; terbiye:
  • Öğretim: Belli bir amaca göre gereken bilgileri verme işi; talim, tedrisat.

Bu anlamlardan da anlayacağımız üzere eğitim, kişinin ahlakını ve kişiliğini inşa etmeye yöneliyorken öğretim ise pozitif bilimler dediğimiz fizik, kimya, matematik gibi konulara yönelmektedir. Burada hemen bir yorum yapacak olursak şunu diyebiliriz;

Eğitimi tamamlanmayan ama öğretimine ağırlık verilen kişi ihtimaldir ki zalim ve kimseye faydası olmayan ve sadece kendini düşünen bir kişi olabilir. Çünkü almadığı eğitim sebebi ile ahlak ve manevi değerlerden mahrum kalmıştır.

Diğer yönden öğretimini tamamlanmamış ama çok iyi eğitim almış kişi de çok iyi niyetli olsa da öğretimini almadığından araba sahibi olmuş ama ehliyeti olmayan çok iyi şoför gibi yine etrafına faydası olmayabilir.

Daha bir veciz söz ile ifade edecek olursak: eğitimsiz öğretim zalim, öğretimsiz eğitim ise topaldır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.