• 30 Mayıs 2024 22:56

Sait ORHAN

Öğretmek için Öğrenin- Öğrenmek için Öğretin

Cisco Kullanıcı Modları

Cisco cihazlarını yapılandırırken kullanılan üç adet mod bulunmaktadır. Bunlar kullanıcı EXEC modu, Ayrıcalıklı EXEC modu ve Global Konfigure EXEC modudur.

Kullanıcı Modları
  • Cihaz üzerinde saat görüntüleme, ayarlama gibi temel ayarlamalar yapılacaksa bu mod kullanılır. Komut istemi ekranında yapılandırılacak cihaz isminden sonra > işaretinin olması bu modda çalıştığınızı gösterir.
  • Ayrıcalıklı EXEC moda geçiş yapıldığında cihaz üzerinde her türlü işlemi yapmaya yetkili ekrana giriş yapmış olursunuz. Bu moda geçiş yapmak için: kullanıcı modda iken enable komutu girilir ve ENTER’a basılır. Moda giriş yapıldıktan sonra cihaz adının yanında bulunan > işareti # olarak değişir.
  • Cihaza ait her hangi bir yapılandırma ayarını değiştirmek için global madda çalışmanız gerekmektedir. Global moda Ayrıcalıklı modda iken geçebilirsiniz. Global moda geçmek için: ayrıcalıklı modda iken configure [yapılandırılacak alan] komutu girilip ENTER basılır. Bu işlemden sonra cihaz isminin yanında (config-alan)# görünür.
Modlar Arası Geçiş ve Kod Örnekleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.