• 31 Mayıs 2024 02:17

Sait ORHAN

Öğretmek için Öğrenin- Öğrenmek için Öğretin

YÖNETİCİ EKRANI KOMUTLARI

BySait ORHAN

Oca 24, 2015

DEPARTMAN İŞLEMLERİ

 

Şekil. Departman ve Unvan İşlemleri

Sisteme kayıtlı departman ve unvanların görüntülendiği ve düzenlendiği ekrandır.

DEPARTMAN EKRANI

Şekil. Departman Ekranı

Sisteme yeni bir departman eklemek veya var olan bir departmanı düzenlemek için kullanılan ekrandır. Bu ekranda yer alan en küçük ve en yüksek yaşlar, ilgili departmana gidebilecek hastaların yaşlarının ay cinsinden sınırlarıdır. Eğer böyle bir şart yoksa ilgili alan boş bırakılır. Departman düzenleneceği zaman da ana ekranda ilgili departman seçildikten sonra “Düzenle” butonuna tıklanır ve seçilen departman bu ekrana parametre olarak gönderilir böylece yeni departman ekleme ve var olan departmanı güncelleme için aynı ekran kullanılmış olur.

UNVAN EKRANI

Şekil. Unvan Ekranı

Sisteme yeni bir unvan girilmesi veya var olan bir unvanı düzenlemek için kullanılan ekrandır. Bu ekranda yer alan “Yönetici” seçeneği eklenecek unvanın sistem üzerinde yetkili olup olmadığını belirten seçenektir. Unvan düzenleme işlemi de daha önce anlatılan departman düzenleme işlemi ile aynı mantıkta çalışmaktadır.

ŞEHİR VE İLÇE İŞLEMLERİ

 

Şekil. Şehir ve İlçe Ekranı

Sisteme kayıtlı şehir ve ilçelerin listesinin gösterildiği ekrandır. Şehir listesinde herhangi bir şehir tıklandığı zaman ilçe listesinde tıklanan şehrin ilçe listesi gösterilecektir.

ŞEHİR EKRANI

Şekil. Şehir Ekranı

Sisteme yeni şehir ekleneceği veya var olan bir şehrin güncelleneceği zaman kullanılan ekrandır.

İLÇE EKRANI

Şekil. İlçe Ekranı

Sisteme yeni ilçe eklenmesinde veya var olan bir ilçenin düzenlenmesinde kullanılan ekrandır. Bu ekranda yer alan il seçeneği, eklenecek olan ilçenin bağlı olduğu ildir.

HASTALIKLAR VE İLAÇLAR EKRANI

Şekil. Hastalık ve İlaç Ekranı

Sisteme kayıtlı hastalık ve ilaçların listelendiği ekrandır.

HASTALIK EKRANI

Şekil. Hastalık Ekranı

Sisteme yeni hastalık eklenmesini veya var olan bir hastalığın düzenlenmesi amacıyla kullanılan ekrandır. Ekranda yer alan “Bölümü” seçeneği hastalığın hangi departmanda yer aldığını belirtir.

İLAÇ EKRANI

Şekil. İlaç Ekranı

Sisteme yeni ilaç ekleme veya var olan bir ilacı düzenlemek amacıyla kullanılan ekrandır. Ekranda yer alan “Not” seçeneği ilaç hakkında varsa açıklama, “Kullanım (gün)” ve “Kullanım(Adet)” seçenekleri ise ilacın olağan şartlarda tavsiye edilen kullanım sıklığını ifade eder.

DOKTOR İŞLEMLERİ EKRANI

Şekil. Doktor İşlemleri Ekranı

Sisteme kayıtlı doktorların listelendiği ekrandır. “Doktor Listesini Yazdır” butonu ile doktorların listesi yazdırılabilir.

DOKTOR EKRANI

Şekil. Doktor Ekranı

Sisteme yeni doktor ekleme, var olan bir doktoru düzenleme veya ana ekranda seçilen doktorun detaylarının görüntülendiği ekrandır.

TATİL İŞLEMLERİ EKRANI

Şekil. Tatil İşlemleri Ekranı

Sisteme kayıtlı tatillerin listelendiği ekrandır.

TATİL EKRANI

Şekil. Tatil Ekranı

Sisteme yeni tatil ekleme veya var olan bir tatili düzenlemek için kullanılan ekrandır. Tatil ekleme işlemi şu şekilde olmaktadır:

Tatilin ilk günü seçilip tatil uzunluğu belirtildikten sonra sistem tatil uzunluğu kadar günü başlangıç gününden itibaren tatil olarak sisteme kaydeder. “Her Yıl Aynı Günde Oluyor” seçeneği de girilen tatilin her yıl periyodik olarak aynı günde olan tatildir. Örneğin resmi bayram günleri buna örnektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.