• 20 Haziran 2024 05:32

Sait ORHAN

Öğretmek için Öğrenin- Öğrenmek için Öğretin

Visual Studio’da Proje İçerisinde Görev Listesi Oluşturma

Proje geliştirilirken kod içerisinde daha sonra gözden geçirilmesi gereken noktalar olabilir ve ya geliştirilmesi gereken yerler olabilir. Bunların listesini yapmak için kod içerinde yorum satırı yazıldığında bunu //TODO, //Onemli gibi etiketlerler yazarsanız, bu yorum satırları görev listesinde gözükecektir.

Yorum Satırlarında Kullanılmak Üzere Görev Etiketleri Tanımlama

Yukarıdaki örnek ekran alıntısında da görüldüğü gibi Task Listte görüntülenmesi istenen yorum satırları bir etiket (yeni, gelistir, eksik vb. ) ile etiketlenmektedir. Burada kullanılmak üzere etiket tanımlamak için; Tools > Options > Environment > Task List menüsü açılır.

Burada TODO, HACK ve UNDONE etiketleri standarttır. Kendimiz etiket tanımlamak istiyorsak;
Listenin sağ tarafında yer alan alan Name alanına etiketimizin adını, Priority alanına ise etiketimizin önceliğini girdikten sonra “Add” butonuna basıyoruz. Bu işlemden sonra etiketimizi artık yorum satırlarımızda kullanabiliriz.

Task List’in Görüntülenmesi

Task List’i görüntülemek için; View > Task List yolu izlenir.

Task list görüntülendikten sonra, görüntülenecek görevler iki kısma ayrılıyor. Projelerden bağımsız olan User Tasks ve proje içerisinde yorum satırı olarak yazılan Comments’ler.

Bizim proje içerinde yazdığımız görevleri listemek için Comments seçeneğini seçmememiz gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.