• 18 Nisan 2024 11:24

Sait ORHAN

Öğretmek için Öğrenin- Öğrenmek için Öğretin

Python Kurulum ve İlk Kod

BySait ORHAN

Ara 17, 2019 #pycharm, #python

Python, nesne yönelimli, yorumlamalı, birimsel (modüler) ve etkileşimli yüksek seviyeli bir programlama dilidir. Girintilere dayalı basit sözdizimi, dilin öğrenilmesini ve akılda kalmasını kolaylaştırır. Bu da ona söz diziminin ayrıntıları ile vakit yitirmeden programlama yapılmaya başlanabilen bir dil olma özelliği kazandırır. Modüler yapısı, sınıf dizgesini (sistem) ve her türlü veri alanı girişini destekler. Hemen hemen her türlü platformda çalışabilir. (Unix , Linux, Mac, Windows, Amiga, Symbian). Python ile sistem programlama, kullanıcı arabirimi programlama, ağ programlama, web programlama, uygulama ve veritabanı yazılımı programlama gibi birçok alanda yazılım geliştirebilirsiniz. Büyük yazılımların hızlı bir şekilde prototiplerinin üretilmesi ve denenmesi gerektiği durumlarda da C ya da C++ gibi dillere tercih edilir.

Vikipedi

Python dilinin kısa tanımından sonra kurulum işlemi ile Python serimize başlıyoruz.

https://www.python.org/downloads/ adresinden Python dilinin son sürümünü bilgisayarımıza indiriyoruz. Daha sonra “Next, Next” diyerek kurulumu yapıyoruz. Kurulum yaparken aşağıdaki ekran görüntüsünde işaretli alanı seçtiğinizden emin olun. Bu seçenek ile Python dili bilgisayarın PATH değişkenine eklenmiş olur. Bu şekilde komut satırına “python” yazıp ENTER’a basıldıktan sonra Python başlayacaktır.

Kurulum işlemi bittikten sonra test işlemini yapabiliriz.

PhCharm İle İlk Proje

Python projelerimizi serimiz süresince PyCharm uygulaması ile yazıyor olacağız. “Create New Project” butonu ile yeni proje oluşturma ekranını açıyoruz.

Yeni proje oluşturma ekranımızda “Location” alanına projenin kaydedileceği klasör yolunu veriyoruz. “Project Interpreter…” seçeneği altında eyr alan “New environment using” seçeneğinde “Virtualenv” seçeneğini seçiyoruz. Bu seçenek sayesinde projemiz için sanal bir Python alanı oluşturuluyor ve Python üzerinde yapılan değişiklik bu projeye özgü olmaktadır. Böylece bilgisayarımızdaki ana Python sürümü yapılan değişikliklerinden etkilenmemektedir. “Create” butonuna basarak projeyi oluşturuyoruz.

Projeye ilk py dosyamızı eklemek için yukarıdaki ekran resminde göründüğü şekilde proje adını sağ tıklayıp New seçeneğinden Python File seçiyoruz.

Açılan açılır pencereden dosya adını yazıp ENTER tuşuna basıyoruz.

İlk kodumuzu yazdıktan sonra ekrana sağ tıklayıp “Run File in Python Console” tıklayarak kodumu çalıştırıyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.