• 15 Temmuz 2024 23:23

Sait ORHAN

Öğretmek için Öğrenin- Öğrenmek için Öğretin

 MessageBox.Show metodu çoğu zaman bir programcının en büyük yardımcısı olabilmektedir. Bir işlem sonunda işlemin sonucu hakkında bilgi vermek, oluşan hataları ekranda göstermek, silme veya güncelleme işlemi öncesinde kullanıcıdan son onay alma işlemlerinde yegane çözüm kaynağıdır.

Aşağıda MessageBox hakkında çeşitli örnekler bulunuyor. Yararlı olması dileğiyle, örneklerimize başlayalım:

Örnek 1.

 Sadece tek parametre ile çağrılabilir. Bu durumda verilen masajı “Tamam” butonu ile ekrana yazar.

MessageBox.Show("Sadece mesaj gösteriliyor");

Örnek 2.

İkinci çağırma şeklimiz, iki parametreli çağırmadır. Bu varyasyonda ilk parametre mesaj, ikinci parametremiz de mesaja yazılacak başlığı belirtmektedir. Gene aynı şekilde “Tamam” butonuyla göstermektedir.

MessageBox.Show("Sadece mesaj gösteriliyor", "Başlık");

Örnek 3.
Üçüncü çağırma şeklimiz ise üç parametreli çağırmadır. Üçüncü parametremiz gösterilecek mesaj kutusuna hangi butonların gösterileceğini ifade eder. Parametre türümüz MessageBoxButtons Enum setindendir.

DialogResult result = MessageBox.Show("Sadece mesaj gösteriliyor", "Başlık", MessageBoxButtons.OKCancel);
if (result == DialogResult.OK)
{
// OK butonuna tıklanmışsa yapılacak işlemler
}

MessageBox.Show metodu DialogResult türünde bir cevap döner. Bu cevap içerisinde kullanıcının hangi butona tıkladığı bilgisi vardır. Dönen sonuca göre program akışında gerekli yönlendirme yapılabilir.

Örnek 4.

Dördüncü çağırma şeklimiz ise dört parametreli çağırmadır. Bu örnekte ki dördüncü parametremiz ise açılan mesaj kutusuna ikon eklemek için kullanılır. Parametre MessageBoxIcon Enum setindendir.

DialogResult result = MessageBox.Show("Sadece mesaj gösteriliyor", "Başlık", MessageBoxButtons.OKCancel, MessageBoxIcon.Information);

Örnek 5.

Beşinci çağırma şeklimiz ise beş parametreli çağırmadı. Bu örnekteki beşinci parametremiz ise açılan mesaj kutusunda gösterilen butonlardan kaçıncı sıradakinin varsayılan buton olacağını belirtir. Parametremiz MessageBoxDefaultButton Enum setindendir. Buton numarasını soldan sağa doğru sayar.

DialogResult result = MessageBox.Show("Sadece mesaj gösteriliyor", "Başlık", MessageBoxButtons.OKCancel, MessageBoxIcon.Information, MessageBoxDefaultButton.Button2);
if (result == DialogResult.OK)
{
// OK tıklandığında yapılacak işlemler
}
One thought on “MessageBox Örnekleri”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.