• 15 Temmuz 2024 22:52

Sait ORHAN

Öğretmek için Öğrenin- Öğrenmek için Öğretin

Kullanışlı Visual Studio Eklentileri

BySait ORHAN

May 12, 2014

Program yazarken kod bilgisinin yanında kullandığımız idenin de kullanışlı olması kod yazmayı oldukça kolaylaştırmaktadır. Aşağıdaki listede Visual Studio’yu daha kullanışlı yapan bazı eklentiler bulunmaktadır.

Eklentilerin bazıları belli VS sürümleri ile uyumludur. Bu bilgiyi eklentilerin kendi sayfalarındaki Support başlığı altında bulabilirsiniz.

Indent Guides

Bir birinin eşi olan süslü parantezleri noktalarla bir birine bağlar. Özellikle uzun kod bloklarında okunurluğu kolaylaştırmaktadır.

SQL Server Compact Toolbox

Sql Server’ın local versiyonu olan compact veri tabanını oluşturmak, yönetmek için kullanılır.

 

 

 

 

 

 

 

 

GhostDoc

Kod yazmanın en önemli noktalarından biri de hiç şüphesiz gerekli yorum satırlarıdır. GhostDoc ile yorum satırlarını yazmak oldukça kolay ve düzenli olur.

 

 

 

 

 

Highlight all occurrences of selected word

Seçilen kelime kod içerisinde nerede geçiyorsa hepsini işaretler.

 

 

 

 

 

 

jQuery Code Snippets

JQuery için bir snippet kütüphanesi.

Snippet Nedir? (Tıklayın)

 

 

 

 

Bing Code Search for C#

Yapılacak işlemler için internetten otomatik olarak C# kodu arayan eklentidir. Örneğin dosya okunacaksa, arama kısmına “read file” gibi bir arama yapılırsa dosya okuma kodunu Visual Studio ekranına kendi yapıştırır.

Brace Completer

Parantez otomatik kapatma VS2013 ile yeni geldi. Daha önceki versiyonlar için süslü parantezleri otomatik kapatıyor.

C# Formatter

Yazılan kodun belli bir düzen içinde olması kodun okunurluğunu hiç şüphesiz arttıran etkenlerin en önemlilerindendir. Bu noktada C# Formatter kodu belli bir kalıba otomatik uydurma için ideal bir eklenti.

 

 

ClaudiaIDE

VS kod yazma ekranına fon resmi yerleştirmeye yarayan bir eklenti. Kod yazarken sevdiğiniz bir resim sürekli gözünüzün önünde olsun istemez misiniz 🙂

dbForge SQL Complete Express

Visual Studio ve ya Sql Server Management Studio ile sql kodu yazarken çok sınırlı bir otomatik tamamlama imkanı sunuyorlar. Bu eklenti ile sql için otomatik tamamlama özelliklerini arttırabilirsiniz.

ItalicComments

Adından da anlaşılacağı üzere yorum satırlarını italik hale getirir.

Productivity Power Tools 2013

Productivity Power Tools 2012

Bu iki eklenti de çok güzel özellikleri toplu olarak sunmaktadır. Hepsi için kendi sayfalarını incelemenizi özellikle tavsiye ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.