• 28 Eylül 2020 03:08

Sait ORHAN

Öğretmek için Öğrenin- Öğrenmek için Öğretin

E-Devlet Sitesinde İki Adımlı Doğrulama Aktivasyonu

Merhaba arkadaşlar,

Sosyal medya sitelerinde bile iki adımlı doğrulama var iken E-Devlet gibi ciddi bir sistemde iki adımlı doğrulamanın olmaması ciddi bir eksiklikti. Bugün bir işlemi yaparken fark ettim ki e-devlet sistemine de iki adımlı doğrulama kazandırılmış. Şimdi hep beraber e-devlet sitesinde iki adımlı doğrulamayı etkinleştirmeye bakalım. Öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/ adresinden sisteme giriş yapıyoruz.

Daha sonra sağ üst köşede isminizin yanındaki ok işaretine basarak size ait menüyü açın. Açılan menüde “e-Devlet Anahtar” linkini tıklayın.

Açılan pencerenin en altında “e-Devlet Anahtar” seçeneğini aktif hale getirin. Onun altında bulunan “Kayıt Kodunuz” bölümüne size ait belirtilen şartlara uygun bir kod girip “Ayarları Kaydet” butonuna tıklayınız.

Daha sonra da:

Android için; https://play.google.com/store/apps/details?id=tr.gov.turkiye.edevlet.kapisi.sifre&hl=tr

IOS için; https://itunes.apple.com/us/app/e-devlet-anahtar/id1158803560?ls=1&mt=8

Adreslerinden mobil uygulamayı indirelim.

 Uygulamayı başlattıktan sonra ilk olarak uygulamayı hesabımızla kaydetmemiz gerekiyor. Bu işlem için: Ekrandaki “KAYIT OL”  butonu ile açılan ekrana e-Devlet sitesinde kaydettiğimiz “Kayıt Kodu“nu girip kaydediyoruz.

Bu işlemlerden sonra e-Devlet sitesine girerken şifre ekranından sonra iki adımlı doğrulama için tek kullanımlık şifre ekranı gelecektir. Tek kullanımlık şifre için de mobil uygulama ekranındaki “ŞİFRE ÜRET” butonu tıklanır ve tek kullanımlık şifre üretilir. Üretilen şifre e-Devlet sitesi ekranına girilerek sisteme giriş yapılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.