• 16 Temmuz 2024 00:56

Sait ORHAN

Öğretmek için Öğrenin- Öğrenmek için Öğretin

E-Devlet Sitesinde İki Adımlı Doğrulama Aktivasyonu

Türkiye’de gerek kamu gerek özel sektör artık nerede ise bütün hizmetleri E-Devlet kapısı üzerinden sunmaya başlıyor. Son olarak iletişim operatörlerinin abonelik fesih işlemlerinin de E-Devlet kapısına taşınması artık her şeyin oraya taşınacağının aslında göstergelerinden bir diğeridir.

Hal böyle iken E-Devlet kapısı hesabımızın güvenliği bir kat daha önem arz etmektedir. Çünkü sistem üzerinde yapılan işlemler gerçek işlemdir ve daireye / ofise gidip bizzat yapılan işlemlerle eşdeğerdir. Güvenlik denince de akla ilk gelen tedbir hesabın 2FA ayarının açık olup olmadığıdır. Aşağıdaki adımları takip ederek E-Devlet hesabınızda 2FA aktifleştirebilirsiniz.

Öncelikle aşağıdaki adreslerden telefonumuza uygun uygulamayı indiriyoruz.

  • Android

https://play.google.com/store/apps/details?id=tr.gov.turkiye.edevlet.kapisi.sifre

  • IOS

https://apps.apple.com/us/app/e-devlet-anahtar/id1158803560

Gerekli uygulamayı indirdikten sonra aşağıdaki adresten 2FA ayarlama ekranına gidiyoruz.

https://www.turkiye.gov.tr/edevlet-anahtar

Adrese gittikten sonra yukarıdaki ekran açılacaktır. Burada bir kayıt kodu oluşturmamız gerekmektedir. Otomatik üret butonu ile sisteme rastgele bir kod ürettirebileceğimiz gibi kendimiz de manüel kod üretebiliriz. Bu kodu unutmamamız önemli çünkü telefondaki uygulama silinirse ve tekrar kurulum yapmamız gerektiğinde bu kod bize gerekecektir. Uygulama kayıt işlemi için bu kod kullanıldığından kodu kimse ile paylaşmayın. Kodu ürettikten sonra telefon ekranından uygulama ayarlarını yapmaya geçebiliriz.

“KAYIT OL” butonu ile sonraki ekrana geçiyoruz.

Sitede oluşturduğumuz kayıt kodunu elle yazabileceğimiz gibi ekrandaki kare kodu okutarak da devam edebiliriz.

Kodu girdikten sonra “KAYDET” butonu ile işlemi tamamlıyoruz.

Son olarak sitede de işlemi kaydettikten sonra işlem tamamlanmış olur.

Artık E-Devlet kapısına iki adımlı doğrulama ile giriş yapabiliyoruz.

E-Devlet kapısındaki bir diğer güvenlik ayarı da erişim kısıtlamalarıdır.

https://www.turkiye.gov.tr/guvenlik-ayarlari adresinde E-Devlet hesabına nerelerden giriş yapılabileceğini ayarlıyoruz.

Örneğin yurt dışına çıkan biri değilseniz “Yurt Dışından Erişim” ayarının kapalı olması en iyisidir.

Evde veya ofisinizde bir statik IP kullanıyorsanız “IP Kısıtlaması” alanına IP adresinizi yazmanız durumunda E-Devlet hesabınıza sadece evinizden veya ofisinizden giriş yapılabilir. IP kısıtlaması ayarlarken dikkatli olunması gerekmektedir. Yanlış bir IP girilmesi durumunda E-Devlet kapısına giriş yapılamayacaktır. Böyle bir sorun ile karşılaşırsanız, sorunun çözümü 160 numaralı telefonu aramanız gerekmektedir.

Son söz olarak dijital sistemlerinizde güvenlik ayarı yaparken ihtiyaç duyulan minimum düzeyde yetki ayarlamaya özen gösteriniz. Unutulmamalıdır ki kırılamayacak parola, girilemeyecek sistem yoktur sadece saldırganın CPU gücü yetersiz kalmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.