• 31 Mayıs 2024 01:34

Sait ORHAN

Öğretmek için Öğrenin- Öğrenmek için Öğretin

Android Yazılımı İçerisinde Reklam Vermek – 1

Her ne kadar klasikleşmiş bir söz olarak “öncelikle para kazanacağınız değil mutlu olacağınız işi yapın” deseler de ortada bir gerçek var ki iş de para kazanmak için yapılıyor. Bu yazı serimizde geliştirdiğimiz android yazılımlarımıza reklam vermeyi göreceğiz.

Android yazılımını yazıp bitirdikten sonra iki şekilde para kazanılabilir. İlk seçenek yazılımı ücretli olarak Google Play üzerinde satmak ancak ne yazık ki bu seçenek ülkemizde çok işlemiyor zira yazılıma para vermek çöpe atılan para gibi görülmektedir ya da lisanslı yazılım kullanımı “kreği vardı ya ne diye para veriyorsun” sözü ile genellikle ayıplanmaktadır. İkinci seçenek de yazılım içerisinde reklam göstermek; bu yazı serimizde reklam verme işlemlerini baştan sona işlemeye çalışacağız.

Reklam verme işlemi için öncelikle AdMob servisine üye olmak gerekiyor. AdMob Google tarafından satın alınmış olan bir reklam hizmetidir.

Üye olduktan sonra ilk işlem olarak uygulama oluşturmamız gerekmektedir.


AdMob uygulama oluşturma

İkinci adım olarak uygulamanın yayınlanıp yayınlanmadığını soruyor:

Uygulama yayın durumu

Biz burada “HAYIR” seçeneğini tıklayarak işlemimize devam ediyoruz:

Uygulamamızın yayında olmadığını seçtikten sonra karşımıza uygulamamızın platformu ve adını soran ekran çıkacaktır. Gerekli bilgileri girdikten sonra “EKLE” diyerek devam ediyorum

Uygulama adı ve platform seçimi

“EKLE” butonuna tıkladıktan sonra reklam birimi oluşturmamızı isteyen ekran gelecektir karşımıza, “DAHA SONRA YAPACAĞIM” diyerek işlemi sonlandırıyoruz. 

Uygulama oluşturma sonu

Yarın ki yazımızda, reklamların uygulamaya eklenmesini sağlayan reklam birimlerinden banner reklam oluşturma ve eklemeyi işleyeceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.