Yönetici İznine (UAC) Takılan Program Sorunu

Çalışırken bazı programlar görünürde yönetici iznini gerektirecek her hangi bir işlem yapmamalarına rağmen yönetici izni istemektedirler. Özellikle bilgi güvenliği noktasında prosedürler yürüten firmalarda da kullanıcı bilgisayarı üzerinde yönetici olmadığından uygulamayı çalıştırmakta başarısız olmaktadır.

Programın yönetici izni istemesinin temelinde yatan neden, çalışırken ya sistem ayarlarına müdahale ediyor olması yada sistem dosyalarında işlem yapmaya çalışmasıdır. Burada sistem dosyaları sözü aklı karıştırmasın. Program “Program Files” varsayılan klasörüne yüklendiğinde kendi dosyaları da “Program Files” klasörünün özelliği gereği Windows tarafından sistem dosyası olarak işaretlenmektedir ve bu dosyalar üzerinde işlem yapabilmek için yönetici izni gerekmektedir.

Çözüm olarak karşımıza iki seçenek çıkmaktadır;

  • Kullanıcıya yerel yönetici haklarını vermek ki bu özellikle bilgisayar noktasında tecrübesi olmayan kullanıcılar tarafında ayrı bir güvenlik açığına sebep olmaktadır.
  • Diğer bir seçeneğimiz de programın kurulum yolunu değiştirmektir. Örneğin C:\ diski altında oluşturacağımız bir klasörü kurulum yolu olarak verirsek, oluşturduğumuz bu klasör sistem klasörü olmadığından uygulamamız da sıkıntısız çalışacaktır.
image_pdfPDF'ye Aktarimage_printYazdır

“Yönetici İznine (UAC) Takılan Program Sorunu” üzerine 2 yorum

  1. Merhaba,
    Bazı programlar yükleme aşamasına geçilmeden (dosya kurulum klasörü seçeneğini göstermeden önce)hemen önce bu izni talep etmektedir.Bu tür programlarda nasıl davranmmamız gerekecektir?
    Teşekkürler

    • Programın kurulum aşamasında yönetici izni talep etmesi; kullanıcının program yükleme yetkisi olmamasından dolayıdır. Program kurulumunda yönetici şifresi ile kurulum yetkisi verilmelidir.

Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »
%d blogcu bunu beğendi: